2012. április 19., csütörtök

Szíria állítólag világpiaci ár alatt ad el aranyat...

Az Aszad-rezsim a szíriai jegybank 25,8 tonnás aranykészlete eladásával próbál enyhíteni a nemzetközi nyomás okozta likviditási nehézségein – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
A Reuters információi szerint Szíria pénzügyi nehézségekkel küzd, miután az ország 17 milliárd dolláros devizatartalékai az ENSZ és az arab világ szankcióinak eredményeként megfeleződött. A hírügynökséggel szemben több nyugati diplomata is megerősítette azt az információt, hogy Szíria mélyen a piaci ár alatt is hajlandó megszabadulni a nemesfémtől.Az Arany Világtanács adatai szerint Damaszkusz 25,8 tonna aranyat tartalékol 1,36 milliárd dolláros aktuális piaci értékben, ami az ország devizatartalékainak 7,1%-t teszi ki.Két dubai aranykereskedő arról adott számot, hogy a szíriai kormány igen kedvezményes áron kínálja az aranyat, az egyiküknek a világpiaci ár alatt nagyjából 15%-os diszkonttal tettek ajánlatot.Idén február 27-én az Európai Unió több szankcióval is sújtotta Szíriát, többek között megtiltva a damaszkuszi jegybankkal illetve más közintézményekkel való arany- és egyéb nemesfémügyleteteket.


forrás: www.aranypiac.hu - Magyar Aranypiac Kft.

2012. április 9., hétfő

Bretton Woods-i rendszer volt a történelemben az utolsó, amely az aranyra alapozva rögzítette a valuták átváltási arányát.

A világ jegybankjai az Arany Világtanács adatai szerint március végén 30.922 tonna aranyat birtokoltak mintegy 1.700 milliárd dollár értékben. Az országok rangsorában a legnagyobb tartalékkal az Amerikai Egyesült Államok (8.133 tonna) rendelkezik, mögötte a második illetve a harmadik helyen messze lemaradva a németek (3.396 tonna) majd az olaszok (2.452) következnek. Magyarország a 83. a sorban mindössze 3,1 tonna aranytartalékkal – tájékoztat a www.aranypiac.hu. A jegybanki aranyak tárolásának kedvelt helyszínei az amerikai Fort Knox erőd, a New York-i Federal Reserve Bank, valamint a Bank of England trezorjai Londonban. Nem utolsó sorban London jelentősége történelmi eredetű. London hagyományos pénzügyi központ, és a londoni fémtőzsde a fizikai aranykereskedelem abszolút centruma. Sok jegybank egyszerűen azért hagyta Londonban az értékes nemesfémet megőrzésre, mert az egykor ott került a birtokába. A tengeren túli tárolás mellett pedig a Szövetségi Tartalékbank szuperbiztos föld alatti trezorjai valamint az Egyesült Államok stabilitása és gazdasági ereje szól. A jegybanki arany javarészt az 1971 előtti évekből származik, amikor a papírpénz mögött – ellentétben napjainkkal – állt még aranyfedezet. A második világháború végén életre hívott Bretton Woods-i rendszer volt a történelemben az utolsó, amely az aranyra alapozva rögzítette a valuták átváltási arányát. Az új monetáris rendszer középpontjában valójában már a dollár állt, amely ekkorra átvette a világ első számú tartalékeszközének szerepét. A dollár egyeduralmát azonban lassan kezdte felőrölni az egyre növekedő kereskedelmi deficit, a növekvő infláció, valamint a Lyndon Johnson elnök kezdeményezte szociális jóléti programnak és a vietnami háborúnak a költségei. Végül 1971. augusztus 15-én az Egyesült Államok akkori elnöke, Richard Nixon leállította a dollár aranyra való szabad átváltását. Akkoriban ez a sokkhatásként érte a világot, ami elvezetett a Bretton Woods-i rendszer összeomlásához és a valutaárfolyam lebegtetéses rendszer bevezetéséhez. Bretton Woods után főként az európai jegybankok már nem látták sok értelmét az aranytartalékaik fenntartásának. 2009 második negyedéve óta ismét növekednek a jegybanki aranytartalékok. A trendforduló óta 1.000 tonnával. Kína, India, Oroszország, és más feltörekvő gazdaságok tartoznak a nagy vásárlók közé. Mindez látványos hátat fordítást jelent a hagyományos tartalékdevizáknak, mint amilyen a dollár, az euró vagy kisebb mértékben például az angol font is.                      
Forrás: Világgazdaság Online
 

2012. április 4., szerda

A gyémánt kiváló eszköze lehet a portfóliók diverzifikálásának...


A gyémánt kiváló eszköze lehet a portfóliók diverzifikálásának, hiszen nem mutat együttmozgást egyéb nyersanyagokkal, vagy akár a részvénypiacokkal - mondta a CNBC-nek a Riedel Research elnöke, David Riedel. Miközben az egyes eszközosztályok közötti korreláció közel kétszer olyan szoros, mint tíz évvel ezelőtt, a gyémánt továbbra is nagyon alacsony, szinte semmilyen együttmozgást sem mutat a nyersanyagokkal, arannyal, részvényekkel. Emiatt a gyémánt kiváló diverzifikációs eszköznek bizonyulhat. Riedel szerint a tavaly már az aranynál is nagyobb, 19%-os mértékben emelkedő gyémánt esetében a kínálati oldali szűkösség újabb magasságokhoz vezethet a következő években. A szakértő becslései szerint a gyémánt kereslete 50%-kal emelkedik majd 2015-ig elsősorban az amerikai, kínai és indiai vásárlásoknak köszönhetően. A kínálat eközben 24%-kal bővülhet. A bányák a felszínhez közel sokkal nagyobb kihozatallal büszkélkedhetnek, mint a mélyebben fekvő rétegeknél, alapvetően ez okozhatja majd a kínálati szűkösséget.
Forrás: Datastream, portfolio.hu

2012. április 3., kedd

... az óvatosabbak aranyba csoportosítják...

Tovább folytatódott a tőke beáramlása az arany piacára a második negyedév első kereskedési napján, a nemesfém jegyzése a New York-i árutőzsdén egy hete nem látott mértékben emelkedett, estére már 1680 dollárnál járt - írta a Wall Street Journal. Az arany drágulásához a Fed is hozzájárult, hiszen azóta, hogy Ben Bernanke Fed elnök jelezte, a bizonytalan gazdasági kilátások miatt még nem akarja, elveti az újabb nyílt piaci beavatkozás lehetőségét egyre többen számítanak egy újabb pénznyomtatásra. A QE3 a dollár gyengülésével járna, a befektetők pedig már ezt árazzák a zöldhasú piacán, a jelek szerint az óvatosabbak aranyba csoportosítják át eddig amerikai államkötvényekben lévő megtakarításaikat. Az arany idei 7 százalékos drágulásának azonban hamarosan vége szakadhat a Bloomberg cikke szerint, hiszen a nemesfém iránti fizikai kereslet nagyon megcsappant az elmúlt időszakban, India, a világ legnagyobb fizikai arany-felvásárlója az eddigi duplájára emelte az arany importvámját, az aranyművesek pedig válaszul sztrájkba kezdtek. A Bombay Bullion Association előrejelzése szerint a kereslet visszaesése látványos lehet az idei második negyedévben, a tavalyi 250 tonna helyett idén április-június között csak 150 tonna aranyat hozhatnak be az országba. Az arany drágulásának megtorpanására figyelmeztet a Quaestor technikai elemzése is. A jelenlegi 1670-1710 dollár/unciás tartományban mozgó arany jegyzésének emelkedése elakadhat - állítják a brókerház szakértői, akik szerint csak azt követően folytatódhat az ütemes árfolyam-emelkedés, ha sikerült leküzdeni az 1710 dollárnál húzódó ellenállást. Az arany árfolyama tavaly 10 százalékkal, 2010-ben pedig 30 százalékkal emelkedett, idén azonban mérsékeltebb lehet a nemesfém drágulása a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint, akik a korábbi 1850 dollár/unciás 2012-es árfolyam-előrejelzésüket kedden 1750 dollárra mérsékelték - írta a WSJ. A BoA az idei megtorpanás után 2013 első negyedévében újabb megugrásra számít az arany árfolyamában, 12 hónapos távlatban 2000 dolláros jegyzést vár. 
Forrás: ecoline.hu

... Newmont Miningnak a vezérigazgatója hisz abban...


A világ második legnagyobb aranybányájának, a Newmont Miningnak a vezérigazgatója hisz abban, hogy a nemesfém árfolyama még az idei évben 2000 dolláros magasságba kapaszkodik. Az utóbbi években az arany átlagos árfolyama jellemzően 150 dolláros éves emelkedést mutatott, mely alapján idén 1750 dolláros átlagárnak kellene következnie. A szakember szerint a laza monetáris politikák miatt a gazdasági növekedés élénkülése magasabb inflációs környezethez fog vezetni, mely ellen az aranypiaci befektetés nyújthat védelmet. A Newmont vezetője mellett (talán részben hivatalból is) optimista véleményt fogalmazott meg a Solomon Gold vezetője is. A laza monetáris politikák és az Európával kapcsolatban továbbra is fennálló aggodalmak miatt továbbra is logikus döntés lehet aranyba fektetni.
Forrás: portfolio.hu

2012. április 1., vasárnap

Márciusban a kevésbé tapasztalt aranybefektetőknek nem volt könnyű megőrizni hidegvérüket.


Márciusban a kevésbé tapasztalt aranybefektetőknek nem volt könnyű megőrizni hidegvérüket. Az amerikai Federal Reserve elnökének egy elutasító nyilatkozata a további pénzügyi lazítással kapcsolatban elég volt ahhoz, hogy egyetlen nap alatt 100 dollárral a mélybe rántsa az arany árfolyamát. Ekkora napi veszteségre több mint három éve nem volt példa, és ebből a mai napig nem állt talpra az aranyár. De hogyan folytatódik az év az arany számára a most következő hónapban? Az elmúlt 37 év áprilisi adatsorai választ adhatnak erre a kérdésre – tájékoztat az aranypiac.hu. Az aranyár legutóbbi visszahúzódása egyesek számára azt a látszatot keltheti, mintha a sárga nemesfém lassacskán elvesztené az ősidők óta betöltött menedék szerepét, amelynek pedig nem is olyan rég, a gazdasági és pénzügyi válság elmúlt négy esztendejében, még ékes tanúbizonyságát tette. A korábbi „safe haven” mintha inkább lenne most a spekulánsok játéktere, mint egy a zűrös tőkepiacokból kiábrándult befektetőknek oltalmat adó rendíthetetlen bástya. Az utóbbi időszak megnövekedett volatilitása azonban csalóka képet fest azáltal, hogy elfedi a hosszútávon emelkedő trendet. Az árfolyam erőteljes kilengéseinek dacára az arany az elmúlt évek egyik legjobban teljesítő nyersanyaga, és az árfolyam hosszú távú emelkedésének folytatódása mellett több érv is felsorolható.  Az arany iránti kereslet trendszerű növekedésben van világszerte, miközben egyre inkább végessé válik a nemesfém előfordulása. Ez önmagában már elegendő indok lenne ahhoz, hogy az aranyár a jövőben is emelkedjen. A drágulás felé hat továbbá, hogy a korlátos előfordulású arany kitermelése annál költségesebbé válik, minél inkább a végéhez közeleg a sárga nemesfém természetbeni előfordulása. Dél-Afrikában van rá példa, hogy ma már 4.000 méteres mélységig is le kell ásnia egy-egy bányatársaságnak az értékes nyersanyag feltárásához, ami egyre növekvő bekerülési költségeket jelent. Sokak számára, akik befektetési céllal az aranyvásárlás mellett döntenek, ezek döntő érvek. De vajon annak, aki aranyat akar venni, érdemes lehet még kivárni egy még kedvezőbb árfolyamszint reményében? Az utóbbi 37 év átlagában középszerű, 0,53 százalékos plusszal zárta az arany ezt a szeszélyes hónapot. Két alakalommal érte el áprilisban az éves csúcsát (1995 és 1998) az arany kurzusa, és két alkalommal láthattuk az éves mélypontot (1994 és 2003) is ebben a hónapban. A londoni fizikai kereskedés délutáni záró árait 1975-ig visszanézve, megállapítható, hogy egy-egy április folyamán 19-szer zárt magasabban és 18-szor alacsonyabban az aranyárfolyam a hónap utolsó kereskedési napján, mint ahogy kezdte a hónapot. Az új évezred eleje óta tartó aktuális aranyhossz alatt nyolcszor nőtt, és mindössze háromszor esett a sárga fém ára. Amennyiben a múltbéli adatok iránymutatóak a jövőre nézve, úgy e szerint nagyobb a valószínűsége az árfolyam emelkedésének áprilisban, mint a csökkenésnek. Természetesen ezt a statisztikai valószínűséget percek alatt felülírhatja akár csak egyetlen kimondott vagy éppen kimondatlan mondat is a világ pénzügyi vezetőinek szájából.
Forrás: Világgazdaság Online

A márciusi csökkenés összesen 2,46 %...

A COMEX áprilisi határidős aranyár pénteken 1667 USD/uncia szint körül zár, ami 6 dolláros, fél százalék alatti emelkedés. Az elmozdulás a konszolidációs szakaszban felfelé és lefelé történő útkeresés szerény eredménye. Jól látható az igencsak volatilis, ideges, változó irányú  kereskedés, nincs ember, aki biztosan látná a követendő irányt. Amennyiben az aranyár megtartja azt a szintet, amelyiken ezen  a héten végez, a második negyedévet stabilabb alapokon kezdheti, mint ahogy az első negyed utolsó hónapjában realizálódott. A márciusi csökkenés összesen 2,46 %, ami az évkezdet óta 6,38 % emelkedés. Amerikai aranybrókerek közötti szavazás az aranyár jövőheti tendenciája megjósolására az alábbi eredményt mutatta:
Bikapiacot vár 59 %, medvepiacra szavaz 27%, míg a többiek stagnálást várnak. Az utóbbi időben az arany teljesítménye meglehetősen fakó. Az ázsiai fizikai kereslet lecsökkent, részben az Indiában, a bevezetendő vám ellen sztrájkoló ékszerészek keresletének elmaradása miatt. Emellett a befektetési alapok vezetői is eladták aranypozícióikat, és helyette az Usa részvénypiacát súlyozták felül. Alapvetően két összetevő alakítja  a rövidtávú aranyárat. Egyrészt az USA javuló gazdasági adatai jó kilátásokat hoznak az aranyra, de mint kockázatkezelő eszköz kezd kikerülni a portfóliókból, kifejezetten kezdik kiárazni a kockázatkerülő befektetők. Európában sem várható biztonsági eszközként történő felhasználása, mivel jelenleg éppen megszűnőben vannak az aggodalmak az adósságválság miatt. Megjegyzendő, hogy az adósságválság nem oldódott meg, újabb országok kerülnek terítékre, most inkább ideiglenes nyugvópontot láthatunk. Emellett természetesen bármikor előtérbe kerülhet az Irán- Usa- Izrael közötti geopolitikai konfliktus, amely bármikor megránthatja az aranyárat.
Forrás: tozsdeforum.hu